PRZEPISY

Złote mleko, czyli przepis na zdrowie

W ostatnim przepisowym artykule podzieliłam się z Tobą kilkoma pomysłami na kiszonki. Tym razem zadbajmy o nasze zdrowie w jeszcze prostszy, szybszy i tańszy sposób. Nie wierzysz, że to możliwe? Panie, Panowie – przedstawiam Wam złote mleko.

Zastosowanie

Złote mleko wywodzi się z tradycyjnej, indyjskiej kuchni ajurwedyjskiej. To cudowny napój, który idealnie sprawdzi się w trakcie przeziębienia lub po prostu wychłodzenia organizmu. Możesz je również pić profilaktycznie, w ramach wzmacniania odporności.

Podstawą złotego mleka jest kurkuma. Zawarty w niej składnik – kurkumina – posiada szereg właściwości leczniczych:

  • stabilizuje poziom glukozy i insuliny w organizmie
  • obniża cholesterol
  • działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, antynowotworowo
  • wspomaga trawienie i pracę jelit
  • działa antydepresyjnie
  • posiada właściwości antyoksydacyjne
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • poprawia koncentrację i pamięć
  • poprawia elastyczność stawów
  • poprawia pracę wątroby.

Mam nadzieję, że nie muszę Ciebie dłużej przekonywać do kurkumy. Biorąc pod uwagę wszystkie jej właściwości, jest ona bardziej lekiem, niż przyprawą. A jeden z najprzyjemniejszych, najpopularniejszych sposobów jej spożywania to właśnie picie złotego mleka.

Przepis

Złote mleko możesz przygotować na dwa sposoby: na bazie pasty z kurkumy lub na bazie nieprzetworzonej, „surowej” kurkumy (w proszku lub świeżej). Ja polecam Ci przygotowanie pasty z 2 przyczyn. Po pierwsze – według medycyny ajurwedyjskiej kurkuma w postaci pasty posiada więcej leczniczych właściwości. Po drugie – zapas pasty w lodówce jest gwarancją regularnego picia złotego mleka

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana do tego naparu i nie chcesz zagracać sobie lodówki dodatkowym słoikiem – możesz przejść od razu do kroku 2.

pasta z kurkumy

Krok 1 – pasta z kurkumy

  • 3 łyżki kurkumy w proszku (lub ok. 6cm startego świeżego korzenia kurkumy)
  • 3 szczypty mielonego czarnego pieprzu
  • 0,5 szklanki wody

Wodę wlewamy do garnuszka i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy kurkumę oraz pieprz. Nie próbuj rezygnować z pieprzu – znacząco zwiększa on wchłanialność kurkumy! Pastę trzymaj na małym ogniu przez co najmniej 8 minut, często ją mieszaj (aby się nie przypaliła). W razie potrzeby dolej wody. Pamiętaj, aby nie gotować pasty! Ostatecznie powinna mieć gęstą konsystencję. Gotową pastę przełóż do szklanego słoiczka, po przestudzeniu trzymaj w lodówce przez maksymalnie 3 tygodnie.

zlote mleko

Krok 2 – złote mleko

  • 1 łyżeczka pasty z kurkumy (ewentualnie kurkumy w proszku lub świeżej)
  • 1 szklanka mleka

Jakie mleko jest najbardziej odpowiednie do przygotowania złotego mleka? Medycyna ajurwedyjska mówi o mleku roślinnym, ale możesz również użyć mleko krowie (świeże, niepasteryzowane).

  • przyprawy korzenne według uznania

Przepis bazowy na złote mleko zawiera w sobie kurkumę oraz pieprz. Jednak śmiało możesz dorzucić imbir, cynamon, kardamon, gałkę muszkatołową, goździki. Możesz również wcisnąć ząbek czosnku. Ja zawsze daję dużo cynamonu (nie wiem ile dokładnie, bo sypię prosto z paczki) oraz po szczypcie imbiru, kardamonu oraz gałki na 1 szklankę napoju.

  • 1 łyżka masła klarowanego

Masło klarowane możesz wymienić na inny tłuszcz (np. olej migdałowy, ewentualnie sezamowy, kokosowy, z ostropestu lub wiesiołka). Jest to ważny składnik, gdyż zwiększa przyswajalność mikroelementów z przypraw. Ostatecznie polecam masło klarowane. Pamiętaj, że możesz je szybko sama zrobić na bazie zwykłego masła

  • miód z pasieki (ilość dowolna, do smaku – ja dodaję 1 łyżkę)

Miód również możesz wymienić na inny, zdrowy słodzik, np. syrop z agawy, syrop klonowy.

Sposób przygotowania – pogrzej mleko, dodaj pastę oraz przyprawy. Gdy napój ostudzi się do temperatury, w której można go wypić – dodaj masło oraz miód. Nie wcześniej! Wysoka temperatura zniszczy walory lecznicze masła oraz miodu.

Wypij ciepły napar. Mieszaj go w trakcie picia, kiedy przyprawy opadną na dno.

Najlepszą porą w ciągu dnia na spożywanie złotego mleka jest wieczór. Dlaczego? Po pierwsze – naparu nie powinno spożywać się na pusty żołądek. A po drugie – ze względu na jego uspokajające właściwości.

Uwaga! Jeśli przygotowujesz napar dla dzieci, pamiętaj, aby zmniejszyć ilość pasty oraz przypraw na szklankę mleka.

gotowe zlote mleko

Przeciwwskazania

Na ilość spożywanej kurkumy powinny uważać przede wszystkim osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, gdyż kurkuma wzmacnia ich działanie. Kolejną grupą ryzyka są kobiety w ciąży – kurkuma pobudza pracę macicy, co może grozić poronieniem. Ponadto stymuluje produkcję żółci w organizmie, więc jej spożywania nie zaleca się osobom z kamicą żółciową. Kurkuma może również podrażnić błonę śluzową jelit i żołądka osobom chorym na wrzody żołądka lub nadkwasotę. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że kluczową kwestią w przypadku przeciwwskazań jest ilość przyjmowanej kurkumy, a nie sam fakt jej obecności w diecie.


Mam nadzieję, że zachęciłam Ciebie do złotego mleka. Wiem, że w Polsce kurkuma wydaje się egzotyczną przyprawą, do której często podchodzimy z dystansem. Jednak odpowiednie przygotowanie pomaga ją oswoić. Nawet mój Mąż, wychowany na ziemniakach i schabowym, pije złote mleko mówiąc, że jest smaczne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *