ODKRYCIA

3 proste sposoby rozwiązania KAŻDEGO problemu

Gdzieś kiedyś przeczytałam: „Jeśli istnieje problem, istnieje również jego rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania – to nie ma problemu”. Bardzo podoba mi się to podejście do życia. Proste, dosadne, może delikatnie zuchwałe, jednocześnie tak pozytywne!

Czasami mamy jakiś problem. Coś nas uwiera, coś się nie podoba. I na pierwszy rzut oka – nie wiemy, jak to ugryźć. Zgadza się? A więc dziś zachęcam Ciebie do poświęcenia kilku minut na przetestowanie trzech technik rozwiązywania problemów. Wszystkie proste, szybkie, choć nie zawsze bezbolesne.

Sposób 1: Metoda 5xDlaczego

Dosyć popularna technika, która nie da Ci gotowych przepisów na pozbycie się wszystkich swoich kłopotów. Dzięki niej jednak możesz odkryć nieoczywiste źródło problemu. W konsekwencji, rozwiązanie go może okazać się banalnie proste. A więc na czym polega owa metoda?

Na początku określ swój problem. Nazwij go. Powiedz w jednym zdaniu, na czym on polega. Świadomość rodzaju problemu to już połowa sukcesu na drodze do jego pokonania! Następnie rozpocznij serię pytań „Dlaczego”.

Na przykład:

Oto mój problem sprzed kilku miesięcy: Przez cały tydzień nie napisałam artykułu na bloga.

  1. Dlaczego? => Wieczorami oglądałam Netflixa.
  2. Dlaczego ? => Byłam zbyt zmęczona, żeby myśleć.
  3. Dlaczego ? => Bardzo wcześnie wstawałam do pracy.
  4. Dlaczego? => Muszę wyrobić 8h pracy do planowanej godziny odbioru dziecka ze żłobka.
  5. Dlaczego? => Pracuję na cały etat.

To jest mój realny problem! Metoda 5xDlaczego mówi mi, że prawdopodobnym źródłem mojego problemu jest kwestia pracy na cały etat. I rzeczywiście – podczas pracy 8h dziennie brakuje mi czasu dla siebie, dla domu, dla bloga.

Teraz przyszedł czas na rozwiązanie tego bazowego problemu. Najprawdopodobniej nie będziesz miała z tym problemu. Globalne spojrzenie na sytuację szybko pozwoli Ci wyciągnąć wnioski, które na pierwszy rzut oka nie były oczywiste. W moim przypadku rozwiązaniem problemu była redukcja ilości czasu pracy do 3/4 etatu. Nie było łatwo, ale się udało.

Oczywiście mogłam podejść do tematu od innej strony, udzielając innych odpowiedzi na postawione pytania. Niektóre mogłyby mnie zaprowadzić do ślepej uliczki. To może świadczyć o zawodności tej techniki, albo o jej… ciekawej zalecie. Otóż metoda 5xDlaczego zmusza do refleksji nad problemem. Dzięki niej tak długo grzebiesz w swoim życiu, aż znajdziesz takie źródło problemu (bądź jedno ze źródeł), na które faktycznie masz wpływ i którego zmiana może realnie przyczynić się do pozbycia się kłopotu.

Sposób 2: Metoda odwróconej kolejności.

Bajecznie prosty sposób, pozwalający dojść do totalnie innych wniosków niż metoda 5xDlaczego.

Krok 1. Podobnie, jak w sposobie 1, zacznijmy od nazwania problemu. Spróbujmy ponownie przeanalizować temat pisania artykułów. A więc mój problem brzmi: Przez cały tydzień nie napisałam artykułu na bloga.

Krok 2. Teraz powiedz sobie, co dałoby Ci rozwiązanie tego problemu. Czemu właściwie chcesz go rozwiązać? Hmmm… to oczywiste. Pisałabym regularne artykuły na moim blogu.

Krok 3. A teraz najlepsze – odwróć swoją odpowiedź z kroku 2 w pytanie, stawiając na początku słowo „jak”. Jak pisać regularne artykuły?

Krok 4. Odpowiedz na pytanie. Najtrudniejszy krok, definitywnie. Zmusza do analizy technicznej innego problemu, niż postawiony na początku. Ułóż kalendarz postów, spisuj luźne myśli w notatnikach, nagrywaj je na telefon, miej swój dzień pisania – ustal z rodziną konkretne godziny wybranego dnia tygodnia…

Krok 5. Podejmij działanie! Kiedy już wiesz jak, teraz po prostu to ZRÓB!

Sposób 3: Prześpij się!

Naukowcy dowiedli, że w ciągu dnia możemy podjąć tylko ograniczoną ilość decyzji. Z tego powodu wielu wizjonerów codziennie zakłada to samo ubranie albo je to samo na śniadanie. Jedna czy dwie decyzje z rana mniej.

W momentach, kiedy wiemy, że czekają nas ważne wybory, warto ograniczyć te mniej ważne, bo choć wydają się one błahe – zużywają nam tę magiczną moc decyzyjną

Przespanie się z jakimś problemem powoduje również, że budzimy się rano z czystą głową. Dzięki temu łatwiej jest nam zebrać myśli, przeanalizować swoją sytuację oraz podjąć odpowiednie działania.


Mam nadzieję, że powyższe techniki okażą się dla Ciebie pomocne! A może znasz inne sposoby rozwiązywania problemów? Podziel się nimi i stwórzmy pozytywną bazę sprawdzonych sposobów rozwiązywania problemów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.